• Joint Idea (map)
  • Joint İdea Arnavutköy Arnavutköy Mahallesi, Takkeci Sk. No: 3-5 ARNAVUTKÖY/BEŞİKTAŞ / İstanbul
  • İstanbul
  • Turkey

Dünyanın ilk sosyoloğu Ibn-i Haldun'un 14.yüzyılda "Mukaddime" yapıtında savunduğu "coğrafya kaderdir" tezi hala akademik araştırmalarda ve politik analizlerde tartışılmaya devam ediyor. Bir yerin iklimi, kaynakları, bitki örtüsü ve hava değişimlerinin o toprağın insanlarının hayat kararlarını, politik tarihlerini ve gelişmişliklerini nasıl etkilediği, sık sık tüm sosyal bilim dallarının inceleme konusu oluyor.

Coğrafyanın insan kaderini etkilediğine dair en büyük kanıt nedir? Hangi coğrafyaların insanı bu teze en iyi örnektir? Coğrafya ne kadar kaderdir?

Bu KonuŞu'da dünyada gezmediği coğrafya kalmayan savaş muhabiri, İZ TV kurucularından belgeselci Coşkun Aral'a göç uzmanı Doç. Dr. Deniz Sert eşlik ediyor. İkilinin bir saat sürecek konuşmasını 30 dakikalık soru cevap kısmı takip edecek. Konuşmadan üç gün sonra ise, her zaman olduğu gibi, KonuŞu raporuyla konuşmacıların öne çıkan analizleri ve okuma listesi katılımcılarla paylaşılacak.

Konuşmacılar:

Doç. Dr. Deniz Sert, Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi
Çoşkun Aral, Savaş Muhabiri, Belgeselci ve Fotoğrafçı

Biletler Biletix’te

KonuŞu Hakkında

KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş yepyeni bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır. KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. Konuşmalardan iki gün sonra gönderilen KonuŞu raporu ile konuşmada öne çıkan argümanlar ve okuma listesi etkinliğe katılanlar ile yazılı olarak paylaşılır. KonuŞu, 2018 yılında sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur.