• Joint Idea (map)
  • Joint Idea Kanyon Büyükdere Caddesi, No: 185, Levent Kanyon AVM, Teras Katı ŞİŞLİ / İstanbul
  • İstanbul
  • Turkey

Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken göz önünde bulundurdukları temel mesele çocuklarının geleceğin dünyasında başarılı olmak için hangi becerilere sahip olmaları gerektiği. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, şu anda 10 yaşında olan bir çocuğun ‘yarışacağı’ dünyada geçerli olacak yeteneklerin çoğu dijital platformları etkin kullanabilme ile ilgili. Öte yandan, sonsuz içerik bulunduran internet dünyası çocukların psikolojilerini olumsuz etkileyebilecek şiddet unsurları ve sapkın davranış biçimleri ile dolu. Günümüz ebeveynlerinin en zor soruları, çocuklarının dijital araçları ve platformları kullanımını nasıl düzenleyecekleri, ya da düzenlemelerinin gerekli olup olmadığı.

Günümüz çocuklarının sınırsız internet kullanmaları ne kadar doğru? Çocukların oynadıkları oyunlarda neye dikkat etmek gerekiyor? Kodlama öğrenmeye ne zaman başlanılabilir? Bugünün çocuklarının, geleceğin etkin bireyleri olmaları için elde etmeleri gereken temel beceriler neler? Çocukların internet içeriklerine tüketim kısıtlaması getirmek mi, yoksa onları üretmeye yönlendirmek mi? 

Bu KonuŞu’da, çocukların teknoloji bağımlılığı ve oyun alışkanlıkları üzerine çalışan Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Samur ile, Türkiye’yi bir teknoloji merkezi haline getirmek için gençleri yetiştiren “Kodluyoruz” sosyal girişiminin kurucu ortağı Gülcan Yayla bir araya geliyor. İkilinin bir saat sürecek konuşmasını 30 dakikalık soru cevap kısmı takip edecek. Konuşmadan üç gün sonra ise, her zaman olduğu gibi, KonuŞuydu raporuyla konuşmacıların öne çıkan analizleri ve okuma listesi katılımcılarla yazılı olarak paylaşılacak. 

KonuŞu Hakkında

KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş yepyeni bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır. KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. Konuşmalardan iki gün sonra gönderilen “KonuŞuydu” raporu ile konuşmada öne çıkan argümanlar ve okuma listesi etkinliğe katılanlar ile yazılı olarak paylaşılır. KonuŞu, Eylül 2018’de sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur. 

HEMEN SATIN AL! 👇