• Joint Idea Kanyon (map)

Türkiye’nin Antarktika’ya Bilim Üssü Kurulması* ile ilgili Çalışma Grubunun Koordinatörü, İTÜ Öğretim Üyesi Yüksel Demir ile Antarktika yolculuğunu, ve bilim üssü kurulma sürecini konuşmak üzere Joint Idea Kanyon’da buluşuyoruz.

Antarktika farklılıkların kucaklandığı bir yer, göz ardı edildiği yada nefret edildiği değil.  Savaş veya anlaşmazlıkların tersine, işbirlikleri ve müzakereler için huzur ve barış dolu bir yer. Antarktika’yı uluslararası işbirliğinin en iyi örneği olarak ayıran Antarktika Anlaşması belki de hepimizin bildiği ünlü şarkıda da ifade edilidiği üzere John Lennon’un rüyasını gerçekleştirebilecek: Imagine, yani Hayal Et. 

*Türkiye'nin "Antarktika'ya Bilim Üssü Kurulması" projesi TC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İTÜ Kutup Uyg-Ar eşgüdümünde  yürütülmektedir.

Doç. Dr. Yüksel Demir Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden mezun oldu (1983-1987), Mimari Tasarım Alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Yüksek Lisans (1990) ve Doktora (2000) derecelerini İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü aldı. Mimarlık yapıyor (1987- ). İTÜ Mimarlık Bölümünde Araştırma görevlisi olarak bulundu (1989-2002). Fakülte ve üniversite düzeylerinde asistan temsilciliği yaptı. İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu (2007-2016). Anadolu Üniversites’ndei (2008-2012), İtalya’da Politecnico Di Milano’da (2009-2015) ve ABD’de Auburn Üniversitesinde (2016-2017 Güz Dönemleri) Misafir Öğretim üyesi olarak bulundu. Halen yöneticisi olduğu İTÜ Mardint Uygulama Araştırma Merkezi'nin kuruluşunda (2005) görev aldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Delegeliği ve EKA-MBÇK üyeliği yaptı (2014-2016), Çalışmaları ulusal ve uluslararası ödüller aldı ve yayınlandı. Halen Türkiye’nin Antarktika’da Bilim Üssü Kurulması Çalışma Grubu Koordinatörlüğünün yanı sıra İTÜ Mimarlık Bölümünde Öğretim Üyesi ve İTÜ Rektör Danışmanı olarak İTÜ’nin Araştırma Üniversitesine dönüşümü ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.