• Joint Idea Kanyon (map)

Hailed as “Young Musician of the Year” by Andante Magazine’s “Donizetti Classical Music Awards” and the first prize winner of many international harp competitions, one of the leading harpists of Turkey., Merve Kocabeyler, joins us at Joint Idea Kanyon for a special recital along with a conversation on life, music and her magical instrument, harp.

Program:
19:00 Joint Idea opens doors!
19:30 Event starts

Tickets are on Biletix!

Merve Kocabeyler:

Born November 4th, 1990, in Istanbul, Merve began studying harp at the age of 11 with Yonca Ozkan Bilenoglu and completed her pre-college studies with her at the State Conservatory of Istanbul University. In 2009, she was admitted into Prof. Helga Storck’s class at the Mozarteum University of Salzburg with full scholarship. After completing her bachelor’s degree studies with Prof. Stephen Fitzpatrick in Austria, she received her master’s degree at the Amsterdam Conservatory in 2014 where she studied with Prof. Erika Waardenburg.

During her studies in Europe she won awards in several international competitions, including the first prize in the “Monaco World Harp Festival Competition” in 2015, the first prize in the “Citta di Cagliari International Harp Competition” in Italy in 2012, the first prize in the “Petar Konjovic International Harp Competition” in Serbia in 2011, the first prize in the “International Harp Competition of Szeged” in Hungary in 2010, the third prize in the “Franz Josef Reinl International Harp Competition” in Vienna in 2010, and the second prize in the “International Young Virtuosos Competition” in Sofia in 2009.

Having studied baroque repertoire with lute player Hans Brüderl in Salzburg, Merve has participated in masterclasses with distinguished harpists such as Isabelle Moretti, Marisa Robles, Elisabeth Fontan-Binoche, Elinor Bennett, Fabrice Pierre, Susann McDonald, Marie-Pierre Langlamet and Rita Costanzi at several international music academies with scholarships.

After her solo debut at the age of 17, playing Mozart’s Concerto for Flute and Harp with the Symphony Orchestra of Istanbul University, she has performed as a soloist with the orchestras such as Antalya State Symphony Orchestra, Bursa State Symphony Orchestra, Mersin Academic Orchestra and Vancouver Symphony Orchestra. 

She has given concerts all over the Europe, as well as in Asia, North and Latin America. In 2011, Merve was chosen to perform in the “Focus on Youth” concerts at the World Harp Congress in Vancouver. In 2012, she gave a recital as a “Young Star” at the Belgrade International Harp Festival.

She was the principal harpist of the National Youth Symphony Orchestra of Turkey, Symphony Orchestra Academy of the Pacific of Canada, Santa Catarina Music Festival Orchestra of Brazil, Fazil Say Festival Orchestra and has regularly been invited to play with Salzburg Philharmonic Orchestra.

A scholar of Modern Education Foundation, Yehudi Menuhin Live Music Now Foundation and Eczacibasi Foundation, Merve Kocabeyler performs on a Lyon&Healy Style 23 in Bronze harp which is a gift of Aydin Dogan Foundation and Fazil Say. She just received her Postgraduate Degree at the Mozarteum University of Salzburg and is regularly performing with the La Scala Orchestra Academy in Milan.

// TR //

2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Çıkış Yapan Genç Müzisyeni” seçilen ve bir çok uluslararası yarışmada birincilikler kazanan, Türkiye’nin en parlak arpistleri arasında yer alan Merve Kocabeyler özel bir dinleti, ve müzik, hayat ve enstrumanı arp üzerine samimi bir sohbet için Joint Idea Kanyon’da.


Program;
19:00 - Kapı Açılışı
19:30 – Dinleti Başlangıcı

Biletler Biletix'te!


Merve Kocabeyler Kimdir?

4 Kasım 1990’da İstanbul’da doğan Kocabeyler, arp çalışmalarına 11 yaşında Yonca Özkan Bilenoğlu ile başladı ve lise eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. 2009’da tam burslu olarak kabul edildiği Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde Prof. Helga Storck ve Prof. Stephen Fitzpatrick ile çalışarak lisans diplomasını aldı. 2013’te yine tam burslu olarak kabul edildiği Amsterdam Konservatuvarı’nda Erika Waardenburg ile çalışarak, master diplomasını üstün başarıyla aldı.

Avrupa’da sürdürdüğü eğitimi boyunca layık görüldüğü uluslararası ödüller arasında, 2015’te “Monako Dünya Arp Festivali Yarışması”nda birincilik, 2012’de “Citta di Cagliari Uluslararası Arp Yarışması”nda birincilik, 2011’de “Petar Konjovic Uluslararası Arp Yarışması”nda birincilik, 2010’da “Szeged Uluslararası Arp Yarışması”nda birincilik, Viyana’da “Franz Josef Reinl Uluslararası Arp Yarışması”nda üçüncülük, 2009’da “Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması’nda ikincilik ödülleri bulunmaktadır. Viyana’da aldığı ödülün ardından Reinl’ın eserini seslendirmek üzere Kanada’da Vancouver Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak sahneye çıkmıştır.

Isabelle Moretti, Marisa Robles, Elisabeth Fontan-Binoche, Elinor Bennett, Fabrice Pierre, Susann McDonald, Alice Giles, Marie-Pierre Langlamet gibi dünyaca ünlü arpistlerle, uluslararası müzik akademilerinde burslu olarak çalışma imkanı bulan Kocabeyler, ayrıca Salzburg’da değerli lavta sanatçısı Hans Brüderl ile barok repertuvar üzerine çalışmalarda bulunmuştur.

Orkestra ile ilk konserini 17 yaşında, İstanbul Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde, Mozart’ın Flüt Arp Konçertosu ile veren sanatçı, daha sonra Türkiye’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Akademik Oda Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde solist olarak konserler vermiştir.

Avrupa’nın bir çok ülkesinde olduğu gibi, Asya, Kuzey ve Latin Amerika’da da konserler veren genç arpist, 2011’de Vancouver’da düzenlenen Dünya Arp Kongresi’nin “Focus on Youth” adlı konser serisine seçilerek Türkiye’yi temsil etmiştir. Hemen ardından ise genç yıldız başlığı altındaBelgrad Uluslararası Arp Festivali’nde resital vermiştir.

Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursu’nu kazanan ve eğitimi boyunca Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından desteklenen sanatçı, bugüne dek Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, Kanada’da Pasifik Senfoni Orkestrası, Brezilya’da Santa Catarina Müzik Festivali Senfoni Orkestrası, Salzburg Oper im Berg Orkestrası, Fazıl Say Festival Orkestrası veSalzburg Filarmoni Orkestrası gibi orkestraların arp grup şefliğini yapmıştır. 

Genç sanatçı 2009’dan beri Yehudi Menuhin Live Music Now Derneği aracılığıyla Salzburg’da düzenli olarak solo konserler vermekte olup, master üstü “Postgraduate” çalışmalarını Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Aydın Doğan Vakfı, Fazıl Say ve diğer destekçileri tarafından armağan edilen Amerikan yapımı Lyon&Healy arp ile çalmakta olan Kocabeyler, Milano’da, La Scala Operası Akademi Orkestrası arp kadrosunda yer almaktadır.