• Joint Idea Arnavutköt (map)

Have you ever imagined, that every sense you experienced has been developed in thousands of years of life?

Same as the Tea, its story is as ancient as we can recall and it is carrying a heritage, that has traveled around the world. 

Stories, embedded with Myths.
Tastes that come from forgotten times.
Smells that take you on a journey.

In this tailor made experience, you will have e celebration of the senses. Every component has been studied to take you on a journey of arts and tastes. 

From Tea fairytales from storyteller Arbil Celen Yuca to music from The Music Medicine, especially selected to accompany your Tea tasting experience curated by Chado. 

From the unique ambient of Joint Idea, made to take you on an intimate journey, to selected Incenses burning and awakening your memories while you are traveling from one story to another, blindfold!

This is The Way of the Tea. A pathway long in the history of time that takes us back to walk the long Great Wall and meet with its origins, that find place in Ancient China!

Tickets are on Biletix!

//TR//

Deneyimlediğiniz tüm duyuların binlerce yıl içerisinde geliştiğini hiç düşündünüz mü?

Çayın hikayesi de, binlerce yıldır dünyayı gezen, bize kalan bir miras. 

Hikayeler ve efsaneler iç içe geçmiş, unutulmuş dönemlerden gelen tatlar, size yolculuklara sürükleyen kokular..

Bu özel olarak tasarlanmış Chado çayları ile gerçekleştireceğimiz tadım deneyiminde size duyularımızı övmeye ve kutlamaya bekliyoruz. 

Tadım deneyiminin tüm detayları, sanat ve duyularımız ile birlikte sizi özel bir yolculuğa çıkarmak için tasarlandı. Joint Idea Arnavutköy’ün ev sahipliğinde, çay masallarını hikaye anlatıcısı Arbil Çelen Yuca, müzikler the Music Medicine, bölgelerine ve hikayelerine göre seçilmiş çayları da bize Chado’nun sunduğu bu deneyime sizi de bekliyoruz!