• Joint Idea Kanyon (map)
  • Büyükdere Caddesi, No: 185, Levent Kanyon AVM,
  • Teras Katı ŞİŞLİ / İstanbul
  • Turkey

Sanayi Devrimi’nden sonraki en büyük endüstriyel değişimden geçiyoruz. Dünyadaki çoğu krizin ve politik değişimin temelinde, piramidin altındaki çalışanların (BOPs), işgücünde kendine yer bulmakta zorlanmaları yatıyor. Beden gücü ile iş yapan mavi yakalıların yerini robotlar, yaratıcılık içermeyen ofis işi yapan çalışanların yerini bilgisayar programları alıyor. Endüstri 4.0 olarak tanımlanan bu dönem için Ussal Şahbaz diyor ki: “Eğer yaptığınız işi annenize anlattığınızda 10 dakikada ne olduğunu anlayabiliyorsa, 10 yıl içinde issiz kalacaksınız.”Dijitalleşen dünyamızın rüzgarından etkilenmeyecek meslekler neler? Bu dünyada önemi yükselen hangi meslekler olacak? 

Bütün bu değişimlere dayanan ve son kaybolan meslekler ne olacak? Ussal’ın ve Türkiye’deki ilk teknoloji lisesi Tink’in kurucusu ve yöneticisi Zeynep’in bir saatlik sohbetini izleyeceğiz. Etkinliğimiz yarım saatlik soru cevap kısmından sonra son bulacak.

Biletler Biletix’te!


Konuşmacılar
Zeynep Dereli, Tink Okulları Kurucusu ve Yöneticisi
Ussal Şahbaz, İnovasyon Uzman, EDAM CEO’su ve Core Strateji Yönetici Ortağı

Zeynep Dereli, Tink Okulları Kurucusu ve CEO’su
Ülkemizin ve toplumun kültürel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak teknoloji okuryazarları ve geleceğin girişimcilerini yetiştirmek amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek odağı insan olan Teknoloji ve İnsan Kolejleri’ni (Tink) kuran Zeynep Dereli, eğitimin günümüz şartlarına adapte edilebilmesi için farklı ülkelerdeki eğitim modellerini incelemiş ve elde ettiği bilgiler ışığında Tink’i hayata geçirmiştir. Henüz kariyerinin başlarında İstanbul’daki Dundas&Ünlü Menkul Kıymetler’de Birleşme ve Satın Alma bölümünde çalıştı. Bu görevi sonrasında Londra’da Shell Trading and Shipping firmasında Risk analizi, Araştırma ve Mevzuat Uyum takımlarında yer aldı. 

Kariyerinin ikinci bölümüne ise ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına destek veren değişik kuruluşlarda görevler üstlenerek devam etti. Daha sonra düşünce kuruluşlarından Türk Politika Forumu’nun Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. Tüm bunların yanı sıra GLOW İletişim firmasının ve APCO Türkiye’nin kuruculuğunu ve CEO’luğunu üstlendi. DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. 

Londra’daki SOAS Üniversitesi’nde Kalkınma Ekonomileri alanında yüksek lisans yaptı ve Princeton Üniversitesi’nden mühendislik ve Orta Doğu Araştırmaları Sertifikasıyla mezun oldu. Zeynep Dereli’nin katıldığı diğer sosyal sorumluluk projeleri arasında yönetim kurulunda olduğu Türk İngiliz Ticaret Odasi, TÜBİSAD ve Digit4Turkey ile kurucularından olduğu Endeavour bulunuyor.

Ussal Şahbaz, İnovasyon Uzmanı ve EDAM CEO’su
Ussal Şahbaz, General Electric (GE)’nin dünyadaki 8 inovasyon merkezinden biri olan GE İstanbul İnovasyon Merkezi’nin 2016 kurucu direktörü olarak 2018 yılına kadar liderlik etmiştir. Şahbaz, 2015 yılında Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı’nda dünya çapında iş dünyasını bir araya getiren Business-20 grubunun içerik yöneticiliğini yapmıştır. Şahbaz, daha önce Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’da inovasyon çalışmaları programını kurmuş ve yönetmiştir.

Ussal Şahbaz, Harvard Üniversitesi'nden "Kamu Yönetimi ve Uluslararası Kalkınma" alanında lisansüstü derecesini 2010 yılında almıştır. Ussal Şahbaz YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği ARGE ve İnovasyon Çalışma Grubu ve World Energy Council Türkiye Enerji Teknolojileri Komitesi Başkanı’dır.

Ussal Şahbaz Türkiye’nin en eski düşünce kuruluşlarından biri olan Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi — EDAM’ın CEO’su ve kurumsal inovasyon konusunda danışmanlık yapan Core Strateji’nin yönetici ortağıdır.

KonuŞu hakkında
KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş yepyeni bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır.

KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. Konuşmalardan iki gün sonra gönderilen bir bülten ile konuşmada öne çıkan argümanlar ve sorulan yeni sorular etkinliğe katılanlar ile yazılı olarak paylaşılır. KonuŞu, 2018 yılında sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur.