• Joint Idea (map)
  • pin Joint İdea Arnavutköy Arnavutköy Mahallesi, Takkeci Sk. No: 3-5 ARNAVUTKÖY/BEŞİKTAŞ / İstanbul
  • İstanbul
  • Turkey

Geleneksel tıbbın sağlık öğretileri ışığında; geleneksel macun, şurup ve merhem tarifleri.

Kadim tıbbın bir parçası olan Osmanlı Tıbbını tanıma ve anlama fırsatı bulacağınız bu eğitimde; Osmanlı hekimlerinin evreni algılama biçimleri neydi? Bu evrende insanın yeri neresiydi? Osmanlı hekimlerinin tedavi yaklaşımları nasıldı? İnsan vücudunu nasıl değerlendirir, nasıl tedavi ederlerdi? gibi soruları yanıtladıktan sonra Osmanlı Sarayları’nda Hekimbaşıların dolaplarında bulunan eczalara bir göz atacağız ve bugün dahi kullanılmakta olan bir takım macun, şurup ve merhem tarifelerini uygulamalı olarak inceleyeceğiz.

Etkinlik mekanı: Arnavutköy Joint Idea
Etkinlik tarihi ve saati: 22 Mayıs Çarşamba 2019 / 10.30 – 12.00

Biletler Biletix’te!

Rana Babaç Çelebi Hakkında 

Aromaterapist, Laborant & Veteriner Tekniker Rana Babaç Çelebi (MSc), 1984 yılında İstanbul'da doğmuş Amerikan Robert Kolej'i bitirdikten sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi ve Amsterdam Vrije Universiteit'ta çift anadal yaparak tamamlamış, Kraliyet bursu ile gittiği İsveç'te Master of Science derecesi almıştır. 

1999'dan beri Asos Tavaklı İskelesi'nde bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde yetiştirdiği çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden maserat ve hidrolatlar üreten Rana, son dört senedir Medipol Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş ile birlikte gittiği Isparta'da, geleneksel usulde gül suyu üretimi öğrenmekte ve yapmaktadır.

2017 senesinde Türkiye'nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi CerciYusuf.org'u kuran Rana, aynı zamanda 2018 itibariyle eşiyle birlikte Kaz Dağları’nda bulunan 140 dekar arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler üretimine başlamıştır. Aromaterapi Derneği, NAHA, Robert Kolej Mezunlar Derneği, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana, mümkün olduğu kadar at binmeyi ve egzotik ülkelerde doğa/macera seyahatlerine çıkmayı sever.